معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > حضور وزیر امور خارجه در جلسه شورای اداری استان


  چاپ        ارسال به دوست

حضور وزیر امور خارجه در جلسه شورای اداری استان

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه روز دوشنبه 27 اسفند در جلسه شورای اداری استان قم با اشاره به اینکه قم شهر جهاد و ایثار و فقاهت و شجاعت است اظهار کردند: امروز می خواهم یکی از شخصیت های برجسته وزارت امور خارجه که از مدیران ارشد وزارت خانه هستند و سابقه سه دوره سفارت دارد و سه دوره مدیر کل بوده است را به عنوان رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در قم معرفی کنم.

وی با بیان اینکه تمامی روسای نمایندگی های وزارت امور خارجه در کشور از مدیران متعهد و با تجربه و با سوابق بالا هستند، خاطر نشان کردد: هیچ مدیری نداریم که سوابق حجت الاسلام و المسلمین ربانی را داشته باشد. این به دلیل اهمیتی است که وزارت امور خارجه برای قم قائل است و این اهمیت نیز به خاطر نقشی است که قم و فقاهت و مرجعیت در میزان نفوذ جمهوری اسلامی ایران در جهان دارد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: امروز در دنیایی زندگی می کنیم که هم از نظر مراکز قدرت و هم  از نظر منابع قدرت متحول شده است. تعریف مراکز قدرت تغییر کرده زیرا یک روز تمام تحولات مهم دنیا در غرب رقم می خورد اما امروز با جهان پسا غربی مواجه هستیم. یعنی غرب محور عالم و مرکز همه تحولات عالم نیست.

وی گفت: اتفاقاتی در جهان می افتد که غرب در آنها نقشی ندارد یا نقش کمی دارد و یا بر خلاف خواست آنها اتفاق می افتد. آمریکا و روسیه تصمیم گرفتند که در سوریه آتش بس شود اما نشد اما سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه تصمیم گرفتند تنش در سوریه کمتر شود. همه معتقد بودند چون غرب در این توافق حضور ندارد این تصمیم به نتیجه نمی رسد ولی امروز بعد از گذشت سه سال این توافق همچنان ماندگار است.

آقای ظریف خاطر نشان کرد: اگر غرب محوری را کنار بگذاریم غرب شیفتگی هم از بین خواهد رفت و در نتیجه غرب ستیزی هم از میان می رود چون دیگر غرب نقش اصلی ندارد.

آقای ظریف با اشاره به اینکه باید بر طبق آموزه های امام راحل(ره) خود باوری داشته باشیم تصریح کرد: خودباوری باعث می شود که در جهان کنشگر باشیم و ایفای نقش کنیم.

وی در ادامه به بحث منابع قدرت اشاره کرد و گفت: امروز قدرت محدود به امکانات نظامی و سیاسی و اقتصادی نیست. امروز قدرت فرهنگ استقلال، مقاومت و ایثار و انگیزه شهادت منابع نفوذ قدرت هستند. البته حتما باید از نظر اقتصادی و نظامی قوی باشیم ولی اینها تنها مولفه های قدرت نیستند.

آقای ظریف با تاکید به اهمیت قم تاکید کرد: علت اینکه یک فرد عالی رتبه برای ریاست نمایندگی قم انتخاب می شود این است که قدرت فکر و اندیشه و قدرت معنایی ما از قم نشات می گیرد.

وی در بیان اهمیت قدرت معنایی گفت: قدرت معنایی نشات گرفته از فرهنگ اسلامی، خود را در عراق نشان می دهد و تفاوت سفر رئیس جمهور آمریکا به عراق با سفر رئیس جمهور ایران به عراق را همین قدرت معنایی معلوم می کند. ترامپ شبانه در یک فرودگاه نظامی با چراغ خاموش به عراق وارد می شود و سه ساعت میان سربازان آمریکایی می ماند و عراق را ترک می کند اما آقای روحانی به شهرهای مختلف عراق سفر می کند، با مقامات فعلی و قبلی عراق دیدار می کند، بلند مرتبه ترین مقامات برای دیدار با رئیس جمهور می آیند، در کربلا با عشایر و در بغداد با روسای ادیان گوناگون دیدار می کند و همگی از جمهوری اسلامی ایران به خاطر کمک هایی که به عراق کرده است تشکر می کنند. اینها قطعا از نتایج رشادت های رزمندگان اسلام و به ویژه برادر عزیزم سردار سلیمانی هست ولی این قدرت معنائی جمهوری اسلامی ایران است که عزت ما را بالا برده و ما در وزارت امور خارجه به آن اعتقاد داریم و از ارکان اساسی می دانیم.

آقای ظریف همچنین تصریح کرد: ما مذاکره می کنیم ولی هرگز اعتماد نمی کنیم. در روابط بین الملل به نزدیکترین دوست خود نیز نمی توان اعتماد کرد چه رسد به کسانی که چهل سال با ما دشمنی کردند. آنها در موقعیتی نیستند که از ما سوال کنند. ما هستیم که در هر موضوعی از آنها سوال می کنیم. می پرسیم چرا از صدام و القاعده و طالبان و داعش و النصره و رژیم اشغالگر قدس و بمباران یمن و غصب سرزمین فلسطینی ها حمایت کردند؟

آقای ظریف تاکید کرد: اگر قدرت دیپلماسی و نظامی در کنار هم باشند قدرت کشور را تشکیل می دهند. شهید رجائی در اوایل جنگ در سازمان ملل سخنرانی قرایی داشت ولی چون قدرت نظامی نداشتیم کاری از پیش نبردیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به چهل سالگی انقلاب گفت: چهل سال را پشت سر گذاشتیم. انشاءالله با خود باوری  از این بعد را هم با اقتدار بیشتری ادامه دهیم. دشمنان فکر نمی کردند که در جنگ تحمیلی بیش از یک هفته دوام بیاوریم از همین رو بود که اولین قطعنامه شورای امنیت برای ایران 7 روز طول کشید در حالیکه در جنگ کویت تنها 8 ساعت طول کشید.

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: یکی از مراکز تولید قدرت معنایی قم است و ما آمادگی هرگونه همکاری را داریم زیرا ما مستخدم مردم هستیم و طبق فرموده امام (ره) این مردم ولی نعمت ما هستند و طبق فرمایش حضرت آقا رای مردم حق الناس است.

 


١٢:٥٢ - 1397/12/28    /    شماره : ٥٦٢٥٥٠    /    تعداد نمایش : ١٣٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | تصاویر